Talenter, gode initiativer og ildsjæle hyldes i anderledes rammer

Pressemeddelselse

Svendborg Kommune insisterer på at gennemføre årets uddeling af priser til personer inden for kultur-, idræts- og spejderlivet. Og selvom selve uddelingen af priserne sker i en corona-venlig udformning med håndsprit, storskærm og afstand, bliver det ikke mindre festligt, lyder det fra arrangørerne.

Uddelingen af priser til kultur-, idræts- og spejderliv blev sidste år markeret med en fest i Rundbuehallerne på Frederiksø, hvor kendte bands var på plakaten og med deltagelse af flere hundrede personer. Sådan bliver det ikke år, hvor forsamlingsforbuddet på maksimalt 10 personer sætter sine tydelige begrænsninger. Det betyder dog ikke, at prisfesten 2020 bliver en kedelig affære, lover en af arrangørerne:

-Vi ruller den røde løber ud foran rådhuset, byrådssalen bliver forvandlet til en festlig scene, diplomer og blomster er bestilt, og der vil være kransekage i rigelige mængder og bobler i glassene. Det bliver en fest for de nominerede og deres gæster, garanterer Birgitte Skriver, kulturkonsulent, Svendborg Kommune.

Det er formanden for kultur- og fritidsudvalget, Lars Erik Hornemann og borgmester Bo Hansen, der lørdag den 28. november uddeler priserne. Borgmester Bo Hansen glæder sig til at hilse på de nominerede:

– Det er helt afgørende, at vi hylder og hædrer de mange personer, som sørger for, at vi har bredt udvalg af idræts- og fritidsaktiviteter og et blomstrende kulturliv. Det er dem, der er med til at sætte Svendborg på landkortet gang på gang, forklarer Bo Hansen.

De nominerede har fået mulighed for hver at invitere én gæst. Der er desværre ikke mulighed for at gæsterne kan overvære selve uddelingen af priserne i byrådssalen, men også det er der fundet en løsning på:

-Vi laver lidt af en x-faktor-løsning, hvor gæsterne via storskærm kan overvære uddelingen i et rum ved siden af byrådssalen. Det er det, der kan lade sig gøre under de nuværende omstændigheder, og jeg er sikker på, at det bliver både festligt og højtideligt, forklarer Birgitte Skriver.

Det har været nødvendigt at tilpasse afviklingen af prisfesten flere gange i forbindelse med opdaterede restriktioner på grund af corona-smitten. Men det har aldrig været på tale helt at aflyse uddelingen af årets priser. 

-Efter det seneste års tid står det nok lysende klart for mange af os, hvor vigtig det er med et bredt udvalg af kulturoplevelser og idræts- og fritidsaktiviteter. Derfor er det vigtigt at markere, at vi har nogle dygtige og talentfulde personer, som er med til at sikre det, siger borgmester Bo Hansen.

Faktaboks:

Svendborg Kommune uddeler hvert år en række priser inden for kultur-, idræt- og spejderliv.

De nominerede til priserne i 2020 er:

ÅRETS LEDERPRIS – Spejder/FDF

Annette Busk Larsen – Thurø Spejderne

Carina Marianne Hansen –  Inca Spejderne Sydfyn

Marianne Rask – Christiansminde Spejderne

ÅRETS KNOKLERPRIS – Spejder/FDF

KFUM spejderne Åkildegruppen –  Antje Benkjer, Viola Garro Rasmussen, Trine Banke

Lederteamet DDS Christiansmindespejderne – Natasja Roost, Henriette Rask Pedersen, Bodil Vagn Nielsen

Flemming Laustsen – FDF Svendborg

ÅRETS IDRÆTSTALENT

Sascha Nielsen – Odense Q (fodbold)

Magnus Kamelarczyk – Thurø Windsurfing Klub

Malte Rahbek Øgelund – Svendborg MTB Klub

ÅRETS IDRÆTSLEDER

Rene Sundstrøm – SfB  Svendborg forenede Boldklubber

Signe Lolk – Tåsinge Gymnastikforening

Niels Kildelund – GOG Håndbold

ÅRETS IDRÆTSFORENING

Svendborg MTB Klub

Svendborg Senior Idræt – SVSI

Bokseklubben Rollo

ÅRETS KULTURTALENT

Astrid Refbjerg Schick – musiker

Nina  Thordsen – musiker

Frederik Zinn – graffitikunstner

ÅRETS KULTURPRIS

Betina Birkjær – Luna Park Scenekunst og forfatter

Lars Aagaard – Hansted Live og 5700 Summer

Mads Stephensen – Spillestedet Harders

ÅRETS KULTURFÆLLESKAB

Den Sejlende Højskole

Rytmisk Musikforening Giant Steps

Ollerup Efterskole – Sang & musik

 

For yderligere oplysninger, kontakt venligst:
Bo Hansen, borgmester, Svendborg Kommune, mobil 2927 2959

Birgitte Skriver, kulturkonsulent, Svendborg Kommune, mobil 2043 3573

Se den originale nyhed fra Svendborg Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top