Byrådet ønsker at højne trafiksikkerheden for gående og cyklister på Egernsundbroen. Derfor blev der i sidste års budgetforlig afsat 250.000 kroner til tilpasninger på broen, der kan sikre de bløde trafikanter.
Beløbet rækker dog ikke til både projektering og udførelse af de ønskede tiltag.
Derfor har Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget besluttet, at midlerne bruges på et skitseprojekt med økonomisk overslag, som Byrådet kan tage stilling til i de kommende budgetforhandlinger for 2027-2030.
– Egernsundbroen er en vigtig forbindelse, og i dag er forholdene for de bløde trafikanter ikke gode nok. Når vi starter med en grundig projektering sikrer vi, at de løsninger, vi i udvalget senere skal tage stilling til, både er gennemarbejdede og realistiske. Det handler om sikkerhed, tryghed og fremkommelighed, siger Kirsten Bachmann, der er formand for Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget.
På Egernsundbroen er stierne smalle, og både cyklister og fodgængere deler pladsen. Samtidig er der udfordringer med, hvordan cyklisterne kommer ind på broen. Derfor undersøges mulighederne for at ændre vejafmærkningen, så antallet af bilspor reduceres fra fire til to. Det vil kunne frigive plads til en mere sikker og tryg løsning for cyklister og gående.
– Det er vigtigt, at vi får skabt ordentlige rammer for cyklister og gående – særligt på en strækning som denne, hvor mange dagligt færdes. Projekteringen skal give os det fulde overblik over, hvad der skal til, og hvad det vil koste, så vi kan prioritere rigtigt i de kommende budgetforhandlinger, siger Tobias Brus Mikkelsen, der er næstformand i udvalget.