Sønderborg Kommune ønsker at arbejde for studieboliger i Nørager

Sønderborg udvikler sig i disse år til en stærk og attraktiv uddannelsesby, fordi det er lykkedes at tiltrække flere nye uddannelser til kommunen grundet samarbejdet i partnerskabskredsen med BMC-Fonden, Linak, Syddansk Universitet og Sønderborg Kommune.
 
Selv om der er opført både permanente og midlertidige studieboliger, og flere er på vej, er det ikke nok. En prognose fra SDU viser, at der i 2028 vil være 1.461 flere studerende på universitetet end i dag, og det betyder en mangel på cirka 800 studieboliger i Sønderborg i 2028.
 
På den baggrund har Sønderborg Kommune med opbakning fra partnerskabskredsen arbejdet med forskellige scenarier for ændring af udviklingsplanen for Nørager og Søstjernevej m.fl., så store dele af Nørager kan anvendes til studieboliger.
 
Et flertal i Byrådet bestående af Socialdemokratiet, Slesvigsk Parti og Enhedslisten har på et byrådsmøde besluttet at arbejde for realiseringen af et scenarie, der har følgende indhold:
 

  • Frasælge 10 blokke til privat investor
  • Omdanne 8 blokke til studieboliger/private udlejningsboliger – ca. 540 studieboliger
  • Nedrive 2 blokke
  • Etablere 30 private rækkehuse/punkthuse

 
Beslutningen om at afsøge muligheden for at gøre Nørager til studieboliger glæder borgmester Erik Lauritzen.

– Vi ønsker at se på, om det er muligt at arbejde med et nyt scenarie for udvikling af Nørager, fordi vi er i den heldige situation, at der er ekstraordinært mange unge, der vælger at studere i Sønderborg Kommune. Med den her løsning, så kan der etableres et stort antal studieboliger, der i høj grad imødekommer den forventede efterspørgsel, for vi kan ikke nå at bygge nyt med så kort tidshorisont. Samtidig synes vi også, at det – ud fra en bæredygtighedsdagsorden – er mere rigtigt at bevare mange af bygningerne, og bygge dem om til studieboliger, som der i forvejen findes en del af på Damgade og Humlehøj kollegierne, siger han.  

Derudover peges der på, at løsningen som udgangspunkt medfører de laveste kommunale anlægsudgifter. Ved frasalg af Nørager til privat investor kan boligerne også konverteres til almindelige private udlejningsboliger, hvis efterspørgslen på studieboliger falder i fremtiden.
 
Også første viceborgmester, Stephan Kleinschmidt, er meget tilfreds med beslutningen.

– Det er meget vigtigt, at vi får ændret boligområdet. Om muligt til studieboliger som er det, vi gerne vil undersøge muligheden for. Samtidig kan der fortsat bygges private rækkehuse i området, som bidrager til skabelse af et blandet boligområde, så vi dermed opfylder tankerne i udviklingsplanen. I det ligger også, at vi fortløbende skal have et stort fokus på at gøre boligområdet mere attraktivt og aktivt med resten af Sønderborg ved at åbne op og sikre forbindelser gennem hele området. Hvis får vi mulighed for at ændre udviklingsplanen, så har vi i kommunen selvfølgelig en opgave med at finde plads til nye, almene boliger et andet sted i byen som erstatningsbyggeri for Nørager, siger han.  

Inden der kan laves en ændring af udviklingsplanen og et evt. frasalg af Nørager, så kræver det godkendelse i Sønderborg Andelsboligforenings Hovedbestyrelse, Social-, Bolig- og Ældreministeriet, Landsbyggefonden samt Byrådet.
 
Direktør i Salus Boligadministration, Lisbeth Jacobsen, fortæller om processen.

– I Sønderborg Andelsboligforening (SAB) samarbejder vi løbende med kommunen om at løse opgaven med at skaffe de nødvendige studieboliger. Vi skal nu have SAB’s hovedbestyrelse på banen for at drøfte mulighederne, og så afhænger meget jo også af ministeriet og Landsbyggefonden. I SAB er vi selvfølgelig optagede af, at vi får mulighed for at bygge attraktive familieboliger på en anden bynær placering, hvis planerne for Nørager ændres, og at ændringen ikke får nogen økonomiske konsekvenser for boligforeningen og dens lejere. Det er en forudsætning, at vi får de omkostninger dækket, der indtil nu har været i sagen, siger hun.

Fakta:
Boligområdet Nørager og Søstjernevej m.fl. blev den 1. december 2020 udpeget til et hårdt ghettoområde. Sønderborg Kommune og Sønderborg Andelsboligforening blev dermed, jf. Almenboligloven, forpligtet til at udarbejde en udviklingsplan for boligområdet, der beskriver hvordan andelen af almene familieboliger reduceres inden 1. januar 2030.

Følgende tiltag indgår i den nuværende udviklingsplan:
Ommærkning af 18 etværelseslejligheder til ungdomsboliger på Søstjernevej og Søgræsvej (er ommærket)
Omdannelse af otte blokke i Nørager til 48 almene rækkehuse
Nedrivning af to blokke i Nørager og fortætning med 30 private rækkehuse
Sammenhængende forbindelser og infrastruktur i området

De hidtidige beboere i Nørager er næsten alle blevet genhuset i andre almene boligområder i Sønderborg by. Uanset om Nørager bliver revet ned eller omdannet til studieboliger skal beboerne være flyttet ud for at overholde lovkravet om, at antallet af almene boliger skal ned under 60 % enten ved nedrivning, ommærkning til ungdomsboliger eller ved frasalg til private boliger fx private ungdomsboliger.

Se den originale nyhed fra Sønderborg Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top