Sønderborg Kommunes nye byråd er konstitueret

Alle seks partier i Sønderborg Kommunes byråd er med i den konstitueringsaftale, der torsdag den 9. december 2021 blev vedtaget i byrådssalen. Med i aftalen er Socialdemokratiet, Venstre, Slesvigsk Parti, Dansk Folkeparti, Enhedslisten og Nye Borgerlige. Konstitueringsaftalen gælder for 2022-2025.
 
Sønderborg Kommunes borgmester bliver Erik Lauritzen fra Socialdemokratiet, mens Stephan Kleinschmidt fra Slesvigsk Parti bliver 1. viceborgmester og Ellen Trane Nørby Venstre 2. viceborgmester.
 
De stående udvalg i Sønderborg Kommune har fået følgende udvalgssammensætning de kommende fire år:
 
Økonomiudvalg – borgmester og 8 byrådsmedlemmer                      
Erik Lauritzen (A) Formand
Stephan Kleinschmidt (S) Næstformand
Preben Storm (A)
Didde Lauritzen (A)
Jesper Smaling (A)
Ellen Trane Nørby (V)
Tage Petersen (V)
Stefan Lydal (O)
Bo Kleis Christensen (D)
                            
Natur-, Klima- og Miljøudvalget – 5 byrådsmedlemmer
Asger Romme Andersen (Ø) Formand
Daniel Staugaard (V) Næstformand
Charlotte Riis Engelbrecht (A)
Kirsten Bachmann (S)
Kristian Bonefeld (V)               
 
Teknik-, By- og Boligudvalget – 5 byrådsmedlemmer
Kirsten Bachmann (S) Formand
Kristian Beuschau (A) Næstformand
Ganeswaran Shanmugaratnam (A)
Tage Petersen (V)
Erik Krogh (V)
                            
Arbejdsmarkedsudvalget – 5 byrådsmedlemmer
Jan Prokopek Jensen (A) Formand
Kristian Bonefeld (V) Næstformand
Desalegn Tufa (A)
Niels Ole Bennedsen (A)
Jimmy Simonsen (V)               
 
Børne- og Uddannelsesudvalget – 7 byrådsmedlemmer
Jesper Smaling (A) Formand
Jesper Larsen (A) Næstformand
Asger Romme Andersen (Ø)
Erik Lorenzen (A)
Erik Krogh (V)
Jimmy Simonsen (V)
Thomas Worm Larsen (V)      
 
Udvalget for Erhverv og Grøn Vækst – 5 byrådsmedlemmer
Kjeld Stærk (V) Formand
Bjørn Allerelli Andersen (A) Næstformand
Jan Prokopek Jensen (A)
Christel Leiendecker (S)
Ingrid Johannsen (V)               
 
Udvalget for Kultur, Idræt og Medborgerskab –  5 byrådsmedlemmer
Christel Leiendecker (S) Formand
Thomas Worm Larsen (V) Næstformand
Jesper Larsen (A)
Bjørn Allerelli Andersen (A)
Peter Thomsen (V)                    
 
Social-, Senior- og Handicapudvalget – 7 byrådsmedlemmer
Stefan Lydal (O) Formand
Preben Storm (A) Næstformand
Charlotte Riis Engelbrecht (A)
Ganeswaran Shanmugaratnam (A)
Erik Lorenzen (A)
Vivi Brit Nielsen (V)
Peter Thomsen (V)                    
 
Sundhedsudvalget – 5 byrådsmedlemmer
Didde Lauritzen (A) Formand
Bo Kleis Christensen (D) Næstformand
Desalegn Tufa (A)
Erik Lorenzen (A)
Vivi Brit Nielsen (V)                 

Børn og Ungeudvalget – 2 byrådsmedlemmer             
Niels Ole Bennedsen (A) Formand
Ingrid Johannsen (V)
Suppleanter:
Charlotte Riis Engelbrecht (A)
Thomas W. Larsen (V)

Udvalget for Bæredygtighed og Landdistrikter – 5 byrådsmedlemmer                
Tom Nielsen (A) Formand
Charlotte Riis Engelbrecht (A) Næstformand
Kristian Beuschau (A)
Daniel Staugaard (V)
Erik Krogh (V)                            
 
Sønderborg Forsyning Holding – indstilling af 5 medlemmer og 5 suppleanter
Tom Nielsen (A)
Jan Prokopek Jensen (A)
Ganeswaran Shanmugaratnam (A)
Ellen Trane Nørby (V)
Daniel Staugaard (V)                
Suppleanter:
Erik Lauritzen (A)
Preben Storm (A)
Kristian Beuschau (A)
Thomas Worm Larsen (V)
Vivi Brit Nielsen (V)
 

Se den originale nyhed fra Sønderborg Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

Scroll til toppen