24 nominerede til Prisfesten 2021

Borgere og foreninger i Svendborg Kommune har gennem en længere periode kunne indstille deres kandidater til årets 9 priser, og nu er de 24 nominerede endelig fundet.

Priserne uddeles ved PRISFESTEN 2021, som kulturen, idrætten, spejderne og Svendborg Kommune arrangerer i fællesskab. De nominerede er udvalgt af en fagjury og en beslutningsjury, bestående af repræsentanter fra kulturlivet, Sport og Idræt i Svendborg (SIS), BUS – spejdernes samråd, Folkeoplysningsudvalget og to politiske repræsentanter fra Kultur- og Fritidsudvalget i Svendborg Kommune.

Find galla-tøjet frem

Det bliver elegant, festligt og spektakulært, når den røde løber rulles ud foran ”Koncerten” på Ollerup Efterskole, som lægger sal til PRISFESTEN 2021, lørdag den 15. januar 2022. En aften, hvor de mennesker, som hver dag gør en ekstraordinær forskel i Svendborgs kultur- og foreningsliv, hyldes i de smukke omgivelser.

Aksglæde står for underholdning
Aftenen vil byde på underholdning og musik i absolut topklasse, når lokalkendte Aksglæde, Svend Band fra Svendborg Musikskole, Ollerup Gymnastikhøjskoles elitehold, årets musikalske overraskelse og mange flere indtager scenen i den smukke koncertsal. Til at kæde det hele sammen har vi været heldige at få fat på hele to konferencier, nemlig skuespillerparret Mikkel Schröder og Christine Astrid Nielsen, kendte fra Rottefælderevyen.

De nominerede til årets priser er:

Årets Idrætsforening
Ollerup Gymnastikforening
BK Rollo
Svendborg Judo Klub

Årets Idrætsleder
Niels Thrysøe – SG Huset
Katrine og Jens Myrup Thomsen – Thurø Gymnastik
Carsten Thrane – Boldklubben Stjernen

Årets Idrætstalent
Sara Andersen – Motorcykel Clubben Svendborg
Simon Pytlick – GOG Håndbold
Magnus Lindholmer – Svendborg Gymnastikforening

Årets Kulturfællesskab
Foreningen 5700 Fortæller
Danmarks Kostumarium
Peder Most Garden

Årets Kulturpris
Fin Thygesen – Kulturadministrator
Keld Aabjørn Mortensen – Aabjørn Skateboard Laboratorium
Mads Stephensen – Spillestedet Harders

Årets Kulturtalent
Hannah Yde Klausholm  – Sang
Anna van Deurs – Film

Årets  Spejder / FDF  Knokler
Bendt Rossander Sørensen  – Pionererne, Det Danske Spejderkorps
Bettina og Villy Hansen – Christiansminde Spejderne

Årets Spejder / FDF Leder
Catrina Bech Schmidt, Maja Falkenberg og Rene Øksengaard – Bregninge Spejderne
Jill Steffen – Christiansminde Spejderne

Årets Frivillige – i folkeoplysende forening
Greenkeeper teamet – Svendborg Golf Klub
Mads Nielsen – Tåsinge Forenede Boldklubber
Creme fraiser gruppen – Svendborg Golf Klub

PRISFESTEN 2021 er støttet af:

Fonden for Fynske Bank, Sport og Idræt i Svendborg (SIS), Folkeoplysningsudvalget og Svendborg Kommune.

Se den originale nyhed fra Svendborg Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

Scroll til toppen