Kongeparret modtages i Gråsten den 6. juli

Kongeparret modtages i Gråsten den 6. juli

Foto: Sønderborg Kommune

I forbindelse med Kongeparrets sommerophold på Graasten Slot laver Sønderborg Kommune en officiel modtagelse af Kongeparret mandag den 6. juli 2026 kl. 16.00 i Gråsten.

H.M. Kongen og H.M. Dronningen tager igen i år sommerophold på Graasten Slot. I den forbindelse vil der ske en modtagelse af Kongeparret.
 
Modtagelsen sker mandag den 6. juli kl. 16 på Torvet i Gråsten. Ved modtagelsen i Gråsten er den røde løber rullet ud, og der vil være faner og flag samt blomsterbarn og musik. Borgmester Erik Lauritzen præsenterer byrådsmedlemmer og direktører fra Sønderborg Kommune, hvorefter borgmesteren holder en kort velkomsttale.
 
Hvis vejret tillader det, vil Kongeparret efter modtagelsen gå fra Torvet til Graasten Slot via Slotsgade.
 
Borgmester Erik Lauritzen ser frem til modtagelsen af Kongeparret.
 
– Vi glæder os til at modtage Kongeparret i Gråsten, og vi ser frem til, at Kongeparret har sommerophold på Graasten Slot. Det er tredje gang, at Kongeparret har sommerophold i Gråsten, og jeg håber, at vi igen i år kan give dem en god start på opholdet ved modtagelsen, der traditionelt overværes af mange tilskuere. Det er både på Torvet, men også langs ruten til Graasten Slot, for mange vil gerne hilse på Kongeparret, siger han.
 
Trafikale ændringer
Kongeparrets modtagelse på Torvet i Gråsten vil betyde trafikale ændringer på dagen, og dem melder Sønderborg Kommune mere ud om inden selve modtagelsen. Det vil blandt andet handle om lukning af veje i Gråsten midtby samt parkeringsmuligheder på dagen.

Kontaktinformation:

Erik Lauritzen
Borgmester Sønderborg Kommune
Tlf. 2790 0206

Sønderborg Kommune
Rådhustorvet 10
6400 Sønderborg

Se den originale nyhed fra Sønderborg Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top