Totalrådgiver til Funder-Kragelund Skole, afdeling Funder på plads

Nu tager Silkeborg Kommune hul på planlægningen af byggearbejdet på Funder-Kragelund Skolen, afdeling Funder. Totalrådgiveren, der skal drive planlægningen af skolebyggeriet, er fundet og er klar til at gå i gang.

Efter et gennemført udbud er der nu indgået aftale med totalrådgiveren SKALA Arkitekter, som vil løse opgaven i samarbejde med ingeniørfirmaet Norconsult og Lassen Landskab. Sammen skal de udvikle en helhedsplan for renoveringen og ombygningen af skolen.

– Elevprognoserne viser, at pladsen på Funder-Kragelund Skole, afdeling Funder de kommende år bliver trang og flere børn kommer til. Derfor skal vi i gang med en renovering og udbygning af skolen nu, så vi kan være klar til de mange kommende elever, siger Thomas Born Smidt, skolechef, Silkeborg Kommune.

Ved budgetaftalen for 2019 er der afsat 58 millioner til renovering og udbygning af Funder-Kragelund Skole, afdeling Funder. Totalrådgiverens opgave er nu at afklare, hvor langt projektet kan komme for den sum.

I første omgang starter totalrådgiveren med at se på faciliteterne for indskolingen, så den møder de behov, det stigende elevtal kræver. Planen er, at den nye indskoling er klar til at blive taget i brug efter sommerferien i 2023.

Finansieringen af renoveringsarbejdet på resten af skolen er endnu ikke på plads, men vil blive drøftet i forbindelse med det kommende budget i løbet af efteråret.

Brugerinddragelse er fundamentet

Ombygningen og renoveringen af Funder-Kragelund Skole, afdeling Funder sker på baggrund af et områdestudie, der er en fælles vision for områdets udvikling. Områdestudiet bygger derfor blandt andet på borgere, idrætsforeninger, skolebestyrelse og andre interessenters tanker og drømme for området.

Også i forhold til selve renoveringen af skolen har der været et stort inddragende arbejde, hvor både elever, lærere og forældre er kommet med deres bud på fremtidens skole. Og det er der kommet et Pædagogisk-Arkitektonisk Program ud af.

Derfor er det ikke alene bygningerne, der skal have et løft. Der bliver skabt nye arbejdsgange og arbejdsformer for både medarbejdere, elever og skoleledelse. Der vil fx blive lavet nye læringsrum med mindre områder til varierende aktiviteter med forskellige atmosfærer.

Når helhedsplanen for byggeriet er på plads, går projektet i udbud, så Silkeborg Kommune kan finde den entreprenør, som skal stå for renoveringen og opførelsen af de nye bygninger.

Silkeborg Kommune regner med at selve byggearbejdet kan gå i gang sidste halvdel af 2021.

Bliv klogere på projektet

Yderligere information

  • Thomas Born Smidt, skolechef, Silkeborg Kommune: 51 17 28 33
  • Mona Frederiksen, bygherrerådgiver, Silkeborg Kommune: 25 55 74 59
  • Kaj Grove, områdeleder ved Skoleafdelingen, Silkeborg Kommune: 40 17 73 77
  • Charlotte Juhl Andersen, skoleleder på Funder-Kragelund Skole, Silkeborg Kommune: 60 51 13 48

Se den originale nyhed fra Silkeborg Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top