Ledigheden i Odense er uændret

For hele landet er ledighedsprocenten steget fra 2,8 % i oktober 2023 til 2,9 % i november 2023.  

– Vores indsats for at få flere i job fortsætter for fuld styrke i 2024, og vi har netop indledt et formelt samarbejde med Kalundborg Kommune, som løbende mangler arbejdskraft blandt andet til deres store biotekvirksomheder. Jeg håber, at mange odenseanere kan finde sig et nyt job i det vestsjællandske, og at for eksempel ledige, nyuddannede vil gribe muligheden for at få taget hul på arbejdslivet. At komme i job er helt afgørende for at kunne få en god livskvalitet, siger beskæftigelses- og socialrådmand Christoffer Lilleholt.

Odense indtager en 5. plads i ledighedsplaceringen i november 2023. Dvs. Odense har landets 5. højeste ledighedsprocent. I oktober 2023 havde Odense landets 6. højeste ledighedsprocent.

Den aktuelle ledighedsprocent er 3,4 %, svarende til 3.574 fuldtidspersoner.

* Bemærk, at tallene ovenfor sammenligner ledighedsprocenten for november 2023 med ledighedsprocenten for oktober 2023, som de så ud, da Danmarks Statistik offentliggjorde dem. Danmarks Statistik har i forbindelse med offentliggørelsen af novembers ledighedstal nedjusteret ledighedsprocenten for Odense i oktober 2023 fra 3,8 % til 3,7 %.

Se den originale nyhed fra Odense Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top