Byrådet går i gang med årets budgetforhandlinger

Den 10. og 11. september 2026 mødtes Sønderborg Byråd til budgetseminar for at drøfte Sønderborg Kommunes budget for 2027-2030. Formålet med budgetseminaret er at sætte rammerne for kommunens budget, og at byrådsmedlemmerne drøfter forskellige aspekter af budgettet, herunder driftsbudgettet og anlægsbudgettet.
 
Selv om Økonomiaftalen mellem regeringen og KL overordnet set er en fornuftig aftale for kommunerne, giver aftalen ikke Sønderborg Kommune samme økonomiske muligheder som flere andre kommuner, da Sønderborg Kommune ikke får del i ekstraordinære tilskudspuljer.
 
Sønderborg Kommune står på et solidt økonomisk fundament, og kommunen har mulighed for at håndtere aktuelle udfordringer og investere i udvalgte områder, men der er fortsat behov for økonomisk omtanke.
 
– Der er i Byrådet en erkendelse af, at vi fortsat skal føre en ansvarlig økonomisk politik og sikre, at der er balance mellem ønsker og muligheder. De økonomiske rammer for de kommende år giver ikke mulighed for at igangsætte mange nye større initiativer. Vi har penge i kassen og mulighed for at afsætte midler til de udfordringer, vi står overfor. Derfor er vi nødt til at prioritere benhårdt og fokusere på at gennemføre de mange projekter, som allerede er sat i gang. Sønderborg Kommune er i en positiv udvikling med flere studerende, nye boligområder, stærke virksomheder og levende lokalsamfund. De resultater kommer ikke af sig selv. Derfor skal vi fortsat investere klogt, men vi skal gøre det med respekt for de økonomiske rammer, vi har fået, siger borgmester Erik Lauritzen. 

Nu går selve budgetforhandlingerne i gang, og Byrådet skal senest på byrådsmødet onsdag den 7. oktober godkende budgettet for 2027-2030. 

Se den originale nyhed fra Sønderborg Kommune

Læs nyheder fra kommunerne

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Scroll to Top